Witaminy dla każdego

W naszej diecie nie powinno brakować witamin. Odpowiadają one za wiele ważnych funkcji, a organizm wystawiony na intensywny wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na te składniki.
Gdzie szukać?
Witaminy znajdują się w produktach spożywczych. Niektóre z nich, jak witamina D, mają ograniczone źródła. W lecie witamina D wytwarzana jest przez naszą skórę, zaś w zimie najlepszym sposobem na jej dostarczenie będzie spożywanie tranu. Witamina C jest w wielu owocach i warzywach, a jej obecność wpływa korzystnie na odporność organizmu. witamina A wspomaga widzenie, zaś witaminy z grupy B uczestniczą w procesach metabolicznych. Witamina E to silny antyoksydant, który chroni przed wolnymi rodnikami. W naszej diecie powinny znajdować się produkty zawierające najcenniejsze witaminy.
Coś dla leniwych
Jeśli nie mamy czas lub ochoty na szukanie produktów bogatych w witaminy i przygotowywanie wartościowych posiłków, możemy skorzystać z gotowych preparatów witaminowych. Polecane są również sportowcom, u których zapotrzebowanie jest wyższe, niż u osób rezygnujących z aktywnego trybu życia.

Previous post Witamina E i A
Next post Brak witaminy powodem braku masy mięśniowej