Awitaminoza – skąd się bierze?

Witaminy są związkami chemicznymi tak ważnymi dla ludzkiego organizmu, że ich niedobory mogą skutkować bardzo poważnymi nieprawidłowościami. Lekceważenie roli witamin w codziennym żywieniu może doprowadzić do groźnej choroby zwanej awitaminozą.
Awitaminoza jest schorzeniem powstałym w wyniku długotrwałego niedoboru witamin. Ma ona bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, działa wyniszczająco na ludzkie narządy i w zależności od tego, której witaminy brakuje, prowadzi do ciężkich chorób, np. beri beri, krzywicy czy szkorbutu.
-Tak naprawdę trzeba bardzo niewiele, by zapewnić organizmowi wszystkie potrzebne witaminy i składniki mineralne. Wystarczy starannie komponować codzienny jadłospis, pilnując, by znalazły się w nim wartościowe produkty i świeże owoce i warzywa. To one są prawdziwymi skarbnicami witamin, gdyż każdy proces technologiczny zmniejsza ilość witamin zawartych w produktach spożywczych. Aby zapewnić sobie optymalne porcje witamin trzeba zadbać o racjonalne żywienie, lub zdecydować się na suplementację preparatu multiwitaminowego.

Previous post Witamina C i D – dlaczego są takie ważne
Next post Cenna witamina D