Gdzie znaleźć potrzebne nam witaminy

Jeśli brakuje nam witamin często uciekamy się do suplementów diety. Niestety nie jest to dobra droga. Podstawowe witaminy jak A, D, E i K rozpuszczają się w tłuszczach i bardzo łatwo można je przedawkować. Lepiej by witaminy trafiały do naszego organizmu w sposób naturalny.
Witamina A jest odpowiedzialna za dobry wzrok, obniża zły cholesterol i wzmacnia odporność organizmu. Możemy ją spotkać w rybach morskich, naturalnym maśle, tłuszczach roślinnych i tranie. Witamina K chroni przed osteoporozą, hamuje rozrost komórek rakowych i wspomaga krzepliwość krwi. Występuje w warzywach kapustnych, szparagach, grochu, lucernie i szpinaku, a także w żółtym serze. Dzięki witaminie E mamy mniej kłopotów z sercem. Jest też ważnym antyutleniaczem. Znajduje się w olejach roślinnych, migdałach, orzechach i czosnku. Depresja, ogólne złe samopoczucie, problemy z kośćmi świadczą o tym, że organizm ma za mało witaminy D. W naturalny sposób znajduje się ona w wątrobie, morskich rybach, mięsie wołowym.
Jeśli nasza dieta będzie odpowiednio zbilansowana nie będą nam potrzebne żadne suplementy diety, których skład nie do końca jest nam znany.

Previous post Suplementacja diety witaminami – hiper- i hipowitaminoza
Next post Hipoalergiczne zestawy witaminowe dla sportowców