Witamina D – ważna dla kulturystów?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że witamina D może mieć bardzo duże znaczenie dla osób uprawiających sport, a szczególnie dla kulturystów i osób preferujących dyscypliny siłowe. Witamina D jest najczęściej utożsamiana z działaniem słońca i wpływem na pracę układów immunologicznego, mięśniowego czy nerwowego. Jednak na tym jej możliwości wcale się nie kończą.
Witamina D odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu ilości komórek mięśniowych, jak również oddziałuje na ich siłę. Niedobory witaminy D mogą więc skutkować osłabieniem mięśni, co w prostej drodze prowadzi do urazów i bolesnych kontuzji. One z kolei wykluczają sportowców z treningów na wiele dni, co nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. Prawidłowa podaż witaminy D jest więc dla sportowców i kulturystów niezwykle ważna.
Głównym źródłem witaminy D jest dla człowieka słońce, gdyż to właśnie pod wpływem promieni słonecznych jest ona syntezowa w skórze. Kiedy jednak słońca brakuje, konieczna może być dodatkowa suplementacja, gdyż w pożywieniu tej witaminy jest bardzo niewiele.

Previous post Witaminy
Next post Sięgnij po witaminy