Sięgnij po witaminy

Dieta sportowca opiera się dobrze dobranych posiłkach, w których nie powinno brakować białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczów oraz witamin. Te ostatnie odgrywają ogromną rolę w organizmie, dlatego musimy pamiętać o ich dostarczaniu.
Po co nam witaminy?
Obecność witamin w diecie pozwala przede wszystkim regulować liczne procesy, jakie przebiegają w organizmie. Substancje te wpływają na metabolizm, odporność czy gospodarkę hormonalną. Ich braki przekładają się na zaburzenia funkcjonowania organizmu, a każdy niedobór z czasem może prowadzić do pozwanych dolegliwości.
Skąd brać składniki?
Witamin nie brakuje w owocach i warzywach. Jeśli w naszej diecie jest ich niewiele, możemy podejrzewać niedobór witamin. Warto sięgać po świeże soki owocowe, które są nie tylko źródłem witamin, ale też węglowodanów dodających energii. Ponadto stawiajmy na sałatki warzywne i owocowe, które z powodzeniem zastępują tłuste i niezdrowe produkty z fast foodów. Jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie sałatek, możemy sięgać po preparaty witaminowe. Podczas intensywnego wysiłku nasz organizm będzie zwiększał zapotrzebowanie na te elementy.

Previous post Witamina D – ważna dla kulturystów?
Next post Witaminy i minerały są niezbędne