Witamina D – wszechstronne działanie

Witamina D jest kojarzona głównie jako witamina potrzebna do prawidłowego rozwoju, dlatego większość osób zdaje sobie sprawę, że nie może jej zabraknąć w diecie dzieci. Nie powinna być też pomijana w diecie osób starszych, gdyż korzystnie wpływa na wzmocnienie kości.
Prawidłowa dieta, bogata w witaminę D może więc pomóc utrzymać lepszy stan zdrowia na długi czas. Inaczej, osoby starsze jak również dzieci, w przypadku jej niedoborów, bardziej byłby narażone na urazy i złamania oraz trudności w powrocie do zdrowia w przypadku takich sytuacji. Jednak tak naprawdę każdemu z nas potrzebna jest odpowiednia ilość witaminy D.
Nie można jej ograniczać, więc konieczne będzie stosowanie w swojej diecie składników, które dostarczają jej w dużych ilościach w dobrze przyswajanej formie. Będzie to więc nieodtłuszczony nabiał, sery, mleko, twaróg, masło, śmietana – są to dość tłuste dodatki do diety, dlatego nie należy też przesadzać z ich ilością. Nie można jednak wybierać całkowicie odłuszczonych produktów – witamina ta rozpuszcza się w tłuszczu.

Previous post 1 Witamina B2 – dla układu nerwowego
Next post Witaminy i suplementacja diety sportowca