Witamina D – wszechstronny wpływ na organizm

Dla odporności organizmu niebagatelne znaczenie ma nie tylko witamina C, ale również witamina D. Ta druga bardziej kojarzona jest jako witamina dziecięca, gdyż niezbędna jest do procesu prawidłowego wzrostu, wpływa pozytywnie na budowanie układu kostnego.
Jednak nie tylko dla dzieci jest niezwykle ważne, ma ona wpływ na nasze zdrowie, a nawet samopoczucie. Uaktywnia się samoczynnie w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego nie trzeba jej dostarczać w suplementach, które mogłyby być i tak nieskuteczne. Warto za to swoją szczególnie zimową i jesienną dietę wzbogacać o tak cenne składniki, jak tłuste ryby typu makrela, śledź, nabiał, w tym mleko, śmietana, masło – zapotrzebowanie organizmu na nie wzrasta właśnie w okresie zwiększonej podatności na infekcje.
Najlepsza jest jednak kuracja słońcem – dlatego należy spacerować na świeżym powietrzu, pamiętając jednak o tym, że to nie ma być wielogodzinne wylegiwanie się na pełnym słońcu, tylko korzystanie ze słonecznych chwil z umiarem.

Previous post Witamina D
Next post Witaminy w diecie sportowca