Witamina D – nie tylko dla kości

Witamina D znana jest ze swoich właściwości względem gospodarki wapniowo-fosforanowej. Mało osób z kolei wie, że wywiera ona wpływ także na siłę mięśni. Tym samym okazuje się ona być bardzo ważnym składnikiem dla kulturystów i wszystkich osób trenujących sporty siłowe.
Witamina D wykazuje działanie względem zwiększania liczby komórek mięśniowych, a także zwiększa ich siłę. I to w dużej mierze od poziomu tego związku chemicznego zależy, czy mięśnie nabierają siły czy słabną. Mięśnie, które są osłabione, są również narażone na kontuzje i urazy, a to zmusza sportowców do zaniechania treningów.
Witamina D syntezowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Latem nie ma najmniejszych problemów z jej poziomem, ale zimą mogą występować kłopotliwe niedobory. Zdarzają się one z tego powodu, że w pożywieniu witaminy D jest naprawdę niewiele. By unikać niedoborów zaleca się stosowanie dodatkowej suplementacji.
Trzeba jednak wiedzieć, że wskazana jest duża ostrożność, gdyż przedawkowanie witaminy D może nieść przykre konsekwencje dla zdrowia.

Previous post Brak witamin poważnym problemem
Next post Czym grożą niedobory witamin i minerałów?