Witamina D – w walce o zdrowy organizm

Witamina D wciąż jak się okazuje ma wiele tajemnic przed naukowcami. Jeszcze do niedawna szereg z jej odkrytych już właściwości był nieznany. Dlatego teraz jest ona tym bardziej propagowana, gdyż jak się okazuje, ma wielkie znaczenie nie tylko jeśli chodzi o proces prawidłowego wzrostu, wzmocnienie układu kostnego, ale też – w walce o silny system odpornościowy.
Skłonność do infekcji i przeziębień może być właśnie wywołana w dużej mierze niedoborami witaminy D. Jest ona samoczynnie wytwarzana przez organizm. Nie można się jednak cieszyć się w takim razie nie musimy się troszczyć o jej odpowiednie dostarczanie. Czynnikiem warunkującym jej syntezę jest bowiem światło słoneczne.
W okresie jesiennym i zimowym zaś go brakuje. Dlatego tak ważne są spacery na świeżym powietrzu latem, wiosną, by nałapać tej witaminy. Jednak pamiętajmy, że kremy z filtrami ograniczają jej powstawanie. Nie można też zbyt długo przebywać na słońcu – najlepiej, by były to kilkunastominutowe sesje, z przerwami, kilka razu w ciągi dnia.

Previous post Witamina D – eliksir życia
Next post Witaminy ważne dla zdrowia